Blog

F1'in büyülü geçmişi

19.01.2009 13:09

F1'in büyülü geçmişi

Bu büyüleyici sporun hikâyesi, 1950 yıllarında İngiltere' de başlıyor. İlk yarış Silverstone Pisti' nde yapılıyor. Bu yarışı kazanan Guiseppa Farina Alfa Romeo 158 aracıyla, dünyanın ilk F1 şampiyonu oluyor.

Formula 1 yarışlarında, 1958 yıllarında İngiliz devri başlıyor. Jim Clark, Jackie Stewart ve Graham Hill gibi efsanevi pilotlar ile İngiliz F1 takımları tam 12 dünya şampiyonası kazanıyor. 1970' ler ve 80' ler, Formula 1 teknolojisinin en büyük gelişmeyi gösterdiği yıllar oluyor.

1980 sezonunda, saatte 360 km hız yapan, F1 otomobillerini yerde tutmayı başaran parça “kanat” (aerodinamik yapısıyla aşağıya çekim gücü) tanıtıldı ve kullanılmaya başlandı, ancak yarışın heyecanına kendini kaptıran pilotların, en üstün olmak için verdiği çabalar, ciddi kaza risklerinin günümüze kadar ulaşmasına sebep olmuştur.

1977 yılında Renault, turbo teknolojisi ile sezona girmiş ve daha sonraki yıllarda bu teknoloji tam verimi ile kullanılmaya devam edilmiştir.

Lotus'un 1978 yılında yarattığı ground effects, otomobilin yan etekleri ve tabanı ile adeta kanatlanıp yerde kalmayı başarmasına rağmen, ufak bir dengesizlikte ölümcül kazalara sebep olmaya başlayınca, 1983 yılında yasaklandı.

1980 yılı ile 1990 yıllarındaki pilotların en ünlüleri Nigel Mansel, Alessandro Nannini, Alain Prost ve Brezilyalı Ayrton Sena büyük başarılar elde ettiler.

1991 yılında ise Michael Schumacher, Jordan takımı ile bu spora girdi ve bugüne kadar büyük başarılarla, F1' in vazgeçilmezleri arasına girdi...

Formula 1, pilotları ve heyecanlı yarışları ile güzel olaylara olduğu kadar, bazen de çok üzücü olaylara sahne oluyordu. Imola San Marino Grand Prix' sinde antrenmanlar sırasında iki büyük kaza yaşandı. İlk kazada Simtek sürücüsü Roland Ratzenberger hayatını kaybetti, ikinci kazada ise Brezilyalı Rubens Barichello hastanede uzun süre ölümle mücadele etti.

Her şeye rağmen, bu efsanevi dünya şampiyonası, mademki İstanbul' da yapılacak, o halde, daima akıllarımızda kalacak bu macerayı neden yerinde görüp yaşamayalım?

F1 İstanbul' da yaşayacağınız bu heyecan, ömür boyu sizinle kalacak ve belki de siz bir motor sporları bağımlısı olacaksınız.

Etiketler

Etiket listesi boş.